Konferencja prasowa w Odlewni Żeliwa ŚREM

W ubiegłym tygodniu w Odlewni Żeliwa ŚREM odbyło się spotkanie zarządu z przedstawicielami lokalnych mediów. Dziennikarze na wstępie zapytali  o prace remontowe, które można zobaczyć przechodząc obok zakładu.  – Od 50 lat rozwijamy się wraz z miastem i jego mieszkańcami – powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Petrus, prezes zarządu grupy PGO SA i jednocześnie prezesem zarządu spółki Odlewnia Żeliwa Śrem. – Kończąc pierwsze półwiecze naszej historii stawiamy przed Odlewnią nowe zadania. To, co już dziś można obserwować patrząc na fasadę naszego budynku to początek gruntownej modernizacji, następnym etapem będzie ulokowanie właśnie tutaj, właśnie w Śremie nowoczesnego centrum logistycznego. Nie tylko nie planujemy likwidacji „Odlewni”, ale wręcz przeciwnie podjęliśmy strategiczne decyzje o inwestycjach, m.in. takich jak modernizacja hali i organizacja nowego magazynu. Nasze działania obejmą również optymalizację majątkową, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać posiadane zasoby – zdecydowanie zapewniał Łukasz Petrus.

Następne w kolejności pytania dotyczyły zatrudnienia  pracowników zza granicy oraz wpływu robotyzacji na ewentualną redukcję zatrudnienia w zakładzie.  Poza granicami Polski pracuje od 2 do  3 milionów rodaków. W konsekwencji w całej polskiej gospodarce brakuje rąk do pracy.  – To bardzo trudna sytuacja. Ponieważ jednak chcemy rozwijać nasze odlewnie i co za tym idzie zwiększać ich produkcję musimy sięgnąć po pracowników zza granicy – mówił podczas konferencji prezes Petrus. – Aktualnie, w Grupie PGO pracuje  ok. 200 pracowników głównie z Ukrainy. Spośród nich 70 osób w Śremie. Bez nich spółka musiałaby znacząco obniżyć produkcję. –Podejmujemy różne działania, aby pracownicy z Ukrainy, czy Białorusi zostali tutaj na zawsze. Pokrywamy koszty nauki języka polskiego, zachęcamy żeby ściągali swoje rodziny. Musimy też pamiętać, że wielu z nich ma polskie korzenie – dodał prezes Ł. Petrus.  Automatyzacja w branży jest konieczna, nie tylko ze względu na brak rąk do  pracy, ale również, dlatego, że patrząc z ekonomicznego punktu widzenia pozwala nam ona na utrzymanie przewagi rynkowej nad naszymi konkurentami.  Zapewniam jednak, że nie wiąże się ona z ograniczeniem zatrudnienia w Odlewni – podkreślił Ł. Petrus.

Kluczem do przyszłości i dalszego rozwoju Odlewni Żeliwa ŚREM jest projekt badawczo-rozwojowy współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, który dotyczy „innowacyjnej, wykorzystującej analizę termiczną ATD, technologii wytwarzania samozasilającego się, wysokojakościowego żeliwa do produkcji odlewów nowej generacji o podwyższonych parametrach jakościowych”. – Ten projekt pozwoli nam jeszcze lepiej dostosować naszą produkcję do zmieniających się wymagań jakościowych naszych klientów. Jest też pomostem do nowych technologii odlewniczych, które zapewne będziemy wprowadzać w kolejnych latach – podsumował Łukasz Petrus.

Więcej można przeczytać m.in. na www.naszsrem.pl

 

Kontakt

PGO Services Sp. z o. o.
ul. Tysiąclecia 101
40-875 Katowice, Polska

KRS: 0000685956,
Regon: 367759249,
NIP: 6342899389

tel.: +48 32 832 18 01
e-mail: pgoservices@pgosa.pl

Wyślij zapytanie